kiedys juz pytalem o to, ale teraz chcac odgrzac kotleta, nie moglem go znalezc....
powiedzcie mi, moi mili znawcy...czy przejscie na system 64 bit jest oplacalny (zakladajac, ze i tak nie bede mial powyzej 4 gb ramu....) ??? czy cos sie zyskuje? a moze cos sie traci?
prosilbym o opinie na ten temat....zzastanawia mnie to niezmiernie...
pozdrawiam
Offline
Nie ma jeszcze oprogramowania, które potrafiłoby wykorzystać technologię 64-bitową więc korzystanie z niej jest raczej mało opłacalne.
Offline
w tym przypadku tracisz wiele a nie zyskujesz nic, tu masz nawet male porownanie:
http://www.phoronix.com/scan.php?page=a … p;item=616
Offline
Porównanie porównaniem, ale czy Ubuntu jest dobrym środowiskiem testowym?
Gdyby ktoś przeprowadził takie porównanie na dystrybucjach źródłowych (i nie mam tutaj wcale na myśli Gentoo ), możnaby je uznać za reprezentatywne.
Offline
Óbóntó jest popularne i łatwe w instsalacji...dlatego pewnie na nim testy przeprowadzili....
Swoją drogą zastanawiam się po co twórcy procesorów ściemnili z tymi 64 bitami....tak naprawdę to był efekt uboczny, a nie zamierzona modyfikacja....ale zrobili z tego reklamę niesamowitą...tak samo jak z modnym ostatnio terminem "wirtualizacja"....szkoda tylko, że, AFAIK, żadne oprogramowanie sensownie tego nie wykorzystuje.....sensownie przynajmniej.
Wracając do głównego pytania: twierdzicie, że jednak nie opłaca się próbować środowiska 64 bit? a jak ma się pełne 64 bit z np. procesorów...hmm..alpha ? proecesory sparc ?do naszych "ubogich" 64 bit? tamte to były w pełni 64 bitowce....więc musiały mieć jakieś oprogramowanie, prawda?
Zastanawia mnie do czego dążą producenci i po co nam tak naprawdę technologia, której nic nie wykorzystuje...po co dopłacać za te "ubogie 64 bity"?
Offline
64 bity na biurku to nie jest najlepszy pomysł, są problemy z różnymi programami, zazwyczaj third party, np. flash, windowsowe kodeki, etc. (trzeba przyznać, że programy FLOSS są zazwyczaj dość dobrze obsługiwane pod 64 bitami).
Za to na serwerze, gdzie się tego typu wynalazków nie instaluje, 64 bity sprawdzają się znakomicie.
A co do dopłacania — obecnie od dłuższego już czasu ceny tych samych procesorów w wersjach 32 i 64 bitowych są porównywalne, czasami nawet 64 bitowe są tańsze (ceny z komputronika).
Ostatnio edytowany przez azhag (2007.09.26 23:09:15)
Offline
jak chcesz poczytac o innych to polecam UltraSPARC T1 (niagara) oraz UltraSPARC T2 (niagara 2), no i troche linkow standartowo:
http://en.wikipedia.org/wiki/UltraSPARC_T1
http://en.wikipedia.org/wiki/UltraSPARC_T2
http://tweakers.net/reviews/657/6
http://tweakers.net/reviews/649/8
apropo wirtualizacji na UltraSPARC:
http://blogs.sun.com/ash/resource/flash … -ldom.html
http://blogs.sun.com/ash/resource/flash … on-t2.html
Apropo wirtualizacji ogolnie, Xen oraz KVM wykorzystuja AMD-V oraz Intel-VT bardzo dobrze.
Offline
co do wirtualizacji, to patrze na nia chyba tylko iw ylacznie pod kątem instalacji window$a...tylko tego potrzebuje... (no i testowo mam zamiar uruchomić na tym getnoo i freebsd ). Z tego co doczytalem o xen, to on nie za bałdzo będzie banglać z win$ oraz freebsd. NAtomiast KVM....może mi ktoś coś więcej powiedzieć o tym? w wikipedii piszą, że wykorzystuje zmodyfikowaną wersję qemu...czy takie rozwiązanie jest wydajniejsze niż vmware???? i podobno kvm obsluguje win$. ....
Offline
winda hula pod Xen jezeli twoj procesor ma AMD-V lub Intel-VT
FreeBSD obsluguje na razie Xen domU, dom0 na razie nie (aktualnie KVM jest portowane na FreeBSD)
KVM dziala na tej samej zasadzie co Xen, musisz miec AMD-V lub Intel-VT zeby bawic sie w wurtualizowanie windy.
VMware odpali ci winde na prockach ktore nie maja AMD-V ani Intel-VT, KVM/Xen juz nie.
Nie pamietam czy VMware korzysta z AMD-V ani Intel-VT ale to do sprawdzenia jest.
Co do wydajnosci to KVM/Xen niczego nie emuluja wiec wydajnosc bedzie conajmniej taka jak VMware.
Offline
cox :
Swoją drogą zastanawiam się po co twórcy procesorów ściemnili z tymi 64 bitami....tak naprawdę to był efekt uboczny, a nie zamierzona modyfikacja....ale zrobili z tego reklamę niesamowitą...
Tu się zdecydowanie nie zgodzę. Co prawda o 64bit wiem tyle co nic, ale pierwszy link z gugle mówi:
GTime is defined to always be a 32bit integer (...) Therefore, GTime will overflow in the year 2038. (A 32bit time_t will overflow at 2038-01-19T03:14:07Z to be precise, at which point it will likely wrap around to 20:45:52 UTC on December 13, 1901.)
(...)
QofTime is defined as 64bit on all systems and will not overflow until the year 292,471,208,679 (not counting leap years)
http://qof.sourceforge.net/doxy/group__QOFTIME.html
Pomijając moją silną wiarę, że ludzkość do roku 2038 i tak nie dożyje, chociażby ten punkt widzenia przedstawia, że 64bit mają praktyczne zastosowanie i to w wcale niedalekiej przyszłości.
Ponadto zauważ, że procesory 64bit nie są najnowszym wynalazkiem. Pierwszy mikroprocesor 64bit został wyprodukowany w roku 1991 (!), a system operacyjny IRIX 6.2 (1996) działał już w pełni w środowisku 64bit.
(Źródło: Wikipedia)
Aktualnie sytuacja przedstawia błędne koło — nikt nie kupuje 64bit, bo nie ma na niego oprogramowania (well, Linuksy jakoś sobie z tym radzą, chociażby przez chroot). Nikt nie interesuje się dopieszczaniem oprogramowania na procesory 64bit, bo stanowią one mały procent rynku.
(Oczywiście ,,nikt" powyżej nie powinno być traktowane dosłownie.)
cox :
tak samo jak z modnym ostatnio terminem "wirtualizacja"....szkoda tylko, że, AFAIK, żadne oprogramowanie sensownie tego nie wykorzystuje.....sensownie przynajmniej.
Tutaj znam się jeszcze mniej, to się nie wypowiadam.
Offline
Minio :
Aktualnie sytuacja przedstawia błędne koło — nikt nie kupuje 64bit, bo nie ma na niego oprogramowania (well, Linuksy jakoś sobie z tym radzą, chociażby przez chroot). Nikt nie interesuje się dopieszczaniem oprogramowania na procesory 64bit, bo stanowią one mały procent rynku.
(Oczywiście ,,nikt" powyżej nie powinno być traktowane dosłownie.)
ooo..taaak? a pokaz mi nowy procesor, ktory nie wspiera tej technologii? mówimy tu o x86-64 od amd i ia64 od intela...który z nowych procków nie posiada tej funkcji???
o tym, ze procesory 64 bitowe sa juz od dawna, to wiem, nawet pisalem juz (architekruta sparc oraz alpha sprawdz posty)
kolejna sprawa: ludzkosc moze nie przetrwa, ale my przezyjemy, komputerow nie bedzie i nasze posty beda skladowane pod jakims drzewem na kamiennych tablicach, a wtedy azhag bedzie mial przerabane z segregowaniem wpisow
i ostatecznie: XEN i windows???? hmmm..w wiki napisali, ze XEN wspiera tylko OpenSource....a czy ktos juz probowal cos zrobic z xen? interesuje mnie ta wydajnosc
I na koniec: tak, posiadam procesor, ktory obsluguje zarówno 64 bit, jak i AMD-V...tylko zastanawiałem się jak mogę to wykorzystać, bo nie lubię kupować sprzętu i nie do końca wykorzystywać jego możliwości.....
Offline
Minio :
Aktualnie sytuacja przedstawia błędne koło — nikt nie kupuje 64bit, bo nie ma na niego oprogramowania
Tutaj się nie zgodzę, obecnie coraz ciężej kupić 32 bitowy procesor, a mimo braku oprogramownia (mniej lub radziej rzekomego) można śmiało kupować 64bitowe — jest zachowana kompatybilność wsteczna, na 64 bitach można zainstalować 32 bitowy system (co większość robi). Błędne koło jest raczej tutaj: nikt nie stawia 64 bitowego systemu, bo nie ma na niego softu, a softu nie ma. bo nikt nie stawia systemu 64 bitowego.
Offline
no i przyszedł i trafnie podsumował....azhag, jak nic damy Ci nasze kamienne płyty do segregowania
swoją drogą po przeczytaniu paru rzeczy o 64 bitach, stwierdzam, że może jednak to był dobry pomysł....tylko trochę realizacja zawiodła...no ale...mam nadzieję, że ukaże się więcej aplikacji na tą architekturę...
A i jeszcze jedno, pomijając parawirtualizację, którą oferują procesory, czy to możliwe, aby na 64 bitowym systemie lepiej działały emulatory typu vmware / xen / kvm ??? zastanawia mnie to, ponieważ z tego co zauważyłem (ale mogę się mylić) to 64 bit przydaje się tam, gdzie jest dużo obliczeń wykonywanych przez procesor....
co o tym sądzicie ?
Offline
Powiedzmy , że miałem na myśli własnie to, co azhag napisał, tylko nieszczęśliwie się wyraziłem. Być może procesory nie 64bit coraz trudniej dostać, ale dostępność dojrzałego oporogramowania na nie jest chyba podobna jak dawniej. Czego dowód przedstawił wyżej azhag (bo jak ktoś decyduje się na stawianie systemu 32bit na procesorze 64bit, ma to jednoznaczny wydźwięk).
Zresztą, zbyt jestem zaaferowany aby zastanawiać się nad tym co piszę. W najbliższych dniach możecie spodziewac się mniejszej mojej aktywności.
Offline
minio: ooo...a w którym kościele ślub ????
daj znać kiedy, to przynajmniej napijemy się za Wasze zdrowie
Offline
cox: W Polsce prawo wciąż nie przewiduje ślubów z kawałkami krzemu .
Poza tym proszę, z wielkiej litery...
Offline
kurcze, jeden z wielkiej, drugi z malej...ehh....no dobra, proszę przyjąć moje najszczersze przeprosiny, p. Minio....
lepiej ??
Offline
Ja wyznaję taką zasadę -- piszę nicka tak jak robi to jego właściciel, nie ma szans się pomylić
Offline
cox :
Zastanawia mnie do czego dążą producenci i po co nam tak naprawdę technologia, której nic nie wykorzystuje...po co dopłacać za te "ubogie 64 bity"?
To zależy do czego ma ci to służyć, np. serwer (testowałem apache, couriera) postawiony na Athlonie64 i freebsd pod tę platformę działa bardzo wydajnie, 32bitów nie ma co przyrównywać.
Poza tym nie traktowałbym poważnie autorów artykułu do ktorego link podał vermaden. Znalazłem tam artykuł gdzie szukają linuksa na stary sprzęt. Wiem, że technologia idzie do przodu, ale stary sprzęt według nich to lekka przesada (fragment oryginalnego tekstu):
The system we had used contained an Intel Pentium 4 1.6GHz "A" processor (Northwood core, 400MHz FSB), 2 x 512MB of DDR-400 memory, Western Digital 80GB 8MB cache ATA-100 hard drive, and an ASUS P4SGX-MX motherboard.
Offline
No, dla nich ten sprzęt to już stareńki złom - pięcioletnie procesory to można tylko na śmietnikach znaleźć ;>
Ciekawe co by powiedzieli na mojego stareńkiego celerona 1GHz, 192MB RAM na którym przesiedziałem ładne 7 latek i na którym siedziałbym nadal gdyby się nie zjarał ;D
Offline